Kopytem

przez podlasie

KONNY ZAKĄTEK

Plutycze

MALOWNICZA WIEŚ PODLASKA

IMG_1505

Do Plutycz z naszej stadniny mamy 15 km konno. Nasza wyprawa trwała 6h w siodle plus 2h popasu we wsi Plutycze. W czasie popasu odpoczywamy w zacienionym sadzie u Pani Edyty, która z chęcią nas gości u siebie na działce.

Plutycze to nasz cel podróży w rajdzie szlakiem architektury podlaskiej. W czasie rajdu przemierzamy jeszcze Haćki oraz Rajsk jednak Plutycze najbardziej urzekły nasze serca. Mieszkańcy Plutycz dbają, aby domy nie służyły tylko do mieszkania, ale były także ozdobą. Podczas naszej wędrówki po wsi spotkaliśmy wielu mieszkańców, którzy witali nas uśmiechem oraz dobrym słowem.

PLUTYCZE - DOMY

Plutycze są wyjątkowe z wielu powodów. Jednym z nich jest zachowany od XVI w. układ przestrzenny wsi – domy ustawione są równolegle do siebie szczytami do drogi, co wprowadza ład i harmonię, których próżno szukać w wielu innych miejscowościach. Drugą rzeczą, która od razu rzuca się w oczy każdemu odwiedzającemu wioskę, jest architektura tutejszych domów z charakterystycznym zdobnictwem typowym dla tradycyjnych drewnianych podlaskich domów. Trójdzielne “carskie” okna z kolorowymi okiennicami, drewniane drzwi z filongami, ornamenty na narożach domów, nad- i podokienniki (ażurowe ornamenty nad i pod oknami), koronkowe “wiatrówki”.